Na důchody vždycky bude, jen je dostaneme v 75 letech, říká odbornice

Jasně, na důchody bude. Náš důchodový systém je založený na solidaritě, takže vždy nějaký důchod bude, říká v rozhovoru k vládním změnám ve třetím pilíři důchodového systému ředitelka penzijní společnosti Rentea Lucie Jurníčková.

Vydáno: 31. 8. 2023
Kategorie: Spoření
Zdroj: PartnersNews

Chystá se novela zákona upravující penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Co považujete za hlavní změny?

Jedná se o změny, které by měly motivovat zejména mladší ročníky, aby začaly více spořit a myslet na to, že je potřeba začít si něco odkládat. Dovolím si k tomu ale jednu poznámku. Místo aby se řešila důchodová reforma jako celek, je zde jen nějaký „výkřik“ v podobě úprav třetího pilíře. Za mě by se měla řešit důchodová reforma komplexně. Berte to jako takové povzdechnutí, protože jsme určitě rádi za alespoň některé z těchto změn. Za to, že se vůbec někdo třetím pilířem po deseti letech začal zase zabývat.

Které změny se účastníků spoření na penzi ve třetím pilíři dotknou v pozitivním slova smyslu a které naopak v tom negativním?

Nepoužila bych slova negativní a pozitivní. Dopady budou individuální. Určitě vítáme změnu výše příspěvku ve smyslu, že by to mělo pomoci právě tomu, aby si klienti začali odkládat ne penzi více. Úprava, kdy člověk s nárokem na starobní důchod už nebude dostávat příspěvek od státu, když si bude chtít i nadále spořit na penzijko, působí negativně, ale v zásadě rozumím, proč tato úprava nastala. Cílem je, aby si více odkládali hlavně mladší ročníky, protože tam je obava, že důchody již nebudou optimální.

Lucie Jurčíková

* Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně.

* Působila v Allianz pojišťovně a v Allianz penzijní společnosti.

* V srpnu 2019 nastoupila do skupiny Partners jako projektový manažer na projekt založení penzijní společnosti Rentea.

* Od získání licence České národní banky (25. 11. 2020) je členkou představenstva a produktovou ředitelkou v Rentea penzijní společnosti.

Zastáváte tedy názor, že peníze stát nebude mít na solidní penze?

V současné chvíli souhlasím s názorem, že prozatím na státní důchody prostředky jsou. Neříkám, že jsou optimální, ale bude to čím dál „horší“.

Vždy mě mrazí, když slyším v různých diskusích větu ve smyslu, že na spravedlivé důchody „vždy bude“. To přece nejde myslet vážně? Kde na to ten stát vezme? Jasně, něco na důchody bude, náš důchodový systém je založený na solidaritě, takže vždy nějaký důchod bude. Pravděpodobně ho však dostaneme až 75 letech. Ale bude.

Vraťme se ke změnám. Které vidíte jako zásadní?

Další úpravou je možnost využít daňové odpočty až 48 tisíc korun. A je to také v kombinaci všech produktů na stáří. Tohle je určitě rovněž příjemný benefit, který někteří mohou využít. Pak jsou další změny typu alternativní účastnický fond. Což také vítáme, jen bude možná potřeba více jej upřesnit. Nový produkt s názvem Dlouhodobý investiční produkt je také velké téma. Tady zastávám spíše neutrální názor.

Komu doporučujete spořit si v penzijních fondech?

V důchodovém věku už není potřeba spořit na důchod. Na důchod se spoří před penzí. Myslím si tedy, že se vstupem do zaměstnání by si měl každý založit penzijko. Já bych třeba v rámci změn uvítala, kdyby byla povinnost zaměstnavatele přispívat na penzijko, čímž by klient vždy s uzavřením pracovní smlouvy uzavřel i produkt na stáří. Ale to bohužel já osobně nemohu ovlivnit.

Nejsou to „knížecí rady“?

Rozhodně chápu, že občany, kteří žijí na úrovni chudoby, určitě netrápí, co budou dělat v důchodu. Řeší aktuální životní situaci. Já ale apeluji na průměrně vydělávající lidi. Každý by se měl sám zamyslet nad tím, jestli se chce spoléhat jen na stát, nebo by pro to měl udělat něco sám.

Jakou investiční strategii mají volit mladší ročníky?

Určitě dynamičtější. Pokud má klient delší investiční horizont než deset let, pak je opravdu škoda nechat ležet prostředky v konzervativní strategii.

Jak mají postupovat ti, kdo jsou těsně před důchodem? Jak mají ideálně investovat a vybírat peníze?

Pokud budu mluvit o současných klientech v důchodovém věku, tak určitě nemohu říci, aby si klienti vybírali prostředky formou penze. Jsme malá penzijní společnost, nemohu tedy mluvit za všechny konkrétně, ale například u námi vyplácených předdůchodů si museli klienti jednorázově částku doplatit. I když roli hraje i skutečnost, že jsme na trhu dva roky, jasně to ukazuje na fakt, že v současné chvíli lidé nemají na účtech dostatek prostředků. Což je podle mě ten hlavní důvod, proč dochází k jednorázovému výběru, a ne k výplatě formou penze.

Na druhou stranu si myslím, že zatím ještě nejsme v té době, kdy to bude nezbytné. Za několik let opravdu dojde k situaci, kdy státní důchod zdaleka nepokryje potřeby člověka v důchodovém věku. Proto je hlavně pro lidi v produktivním věku důležité, aby na tohle mysleli.

A co ti klienti, kteří již třeba jsou v důchodovém věku, ale dál si spoří v penzijních fondech?

Klienti, kteří jsou těsně před důchodem, by určitě měli zvolit konzervativnější strategie. Ale s přihlédnutím k času, kdy do důchodu skutečně chtějí jít. Nyní se hodně mluví o tom, že se klientům v důchodovém věku seberou státní příspěvky. Těmto klientům bych jen ráda vzkázala, aby zatím prostředky nevybírali, pokud je skutečně nepotřebují. Jestli k této úpravě dojde, tak to neznamená, že by někdo sáhl na stávající prostředky na smlouvě.

Zdroj: iDnes.cz Premium