Legacy systémy jako skrytá hrozba vašeho byznysu. Na některé programátoři nesáhli 15 let

Chyby se množí, práce v systému trvají zbytečně dlouho, není ho možné dál rozvíjet. Žádná odvaha s tím cokoliv dělat. Jenže takové otálení může mít pro společnost obrovské následky. Rizika a náklady spojené s provozem legacy systému se projevují několika směry. Špatně nastavené procesy snižují produktivitu práce uživatelů. Mezitím protéká mezi prsty ušlý zisk, protože software není možné v některých situacích rozšířit nebo přizpůsobit změnám na trhu.

Vydáno: 5. 9. 2023
Kategorie: Ekonomika
Zdroj: PartnersNews

Výpadky služeb poškodily úspěšný byznys

Samostatnou kapitolou je opomíjení výpadků služeb. Přitom pouze jediný den mimo provoz může mít fatální následky na celý byznys. V lednu 2021 webová aplikace investiční platformy Robinhood nebyla dostupná po dobu několika hodin. Tento výpadek nastal právě v době, kdy se odehrávaly výrazné pohyby na finančních trzích během prudkého nárůstu ceny akcíí firmy GameStop díky masivnímu uzavírání pozic spekulujících na její pokles. Klienti Robinhoodu ale obchodovat v daný okamžik nemohli.

Výsledkem byla dle informací serveru E15.cz ztráta důvěry klientů, zvýšená pozornost regulačních úřadů a několik žalob od uživatelů, kteří vymáhali značné finanční ztráty. Jak informoval server E15.cz, společnost Robinhood mimo ztráty aktivních uživatelů také dostala pokutu ve výši rekordních 70 milionů USD.

Miliardové škody

Problémům s legacy systémem se ale nevyhnuly ani banky. Například New York Times v roce 2019 publikovaly o tom, že německé Deutsche Bank selhal systém pro odhalování případů praní špinavých peněz. Podezřelé transakce nebyly označovány a předávány příslušným úřadům. Podle Financial Times stál problematický software banku pověst i tučnou porci peněz. Technologie byly natolik zastaralé, že je kritizovali i bývalí zaměstnanci banky. Považovali je za mizerné a nejhůř fungující, se kterými se měli možnost kdy setkat, upozornila agentura Reuters.

Takové systémy jsou ale náchylné i vůči kybernetickým útokům. Americkou banku Equifax zasáhl bezpečností problém, při kterém unikla citlivá data 148 milionů obyvatel Spojených států. Royal Bank of Scotland kvůli chybě v systému zmizelo 600.000 plateb, podobně dopadla i Commercial Bank of China. Kvůli chybám v internetovém bankovnictví vydala banka Nordea pro své klienty doporučení, aby po dobu 48 hodin nenakupovali.

Modernizace systémů vede k rozvoji byznysu i spokojenosti zákazníků

Jsou ale i příklady společností, které klíčový software neustále rozvíjejí nebo modernizují. Před pár dny společnost Partners Financial Services potvrdila, že v letošním roce hodlá utratit 150 milionů korun za nový IT systém, který jí umožní další rozvoj podnikání v podobě expanze na Slovensko či rozvoji růstu penzijní společnosti Simplea. Vývoj zcela nového bankovního systému oznámila letos také Komerční banka .

Počet legacy systémů bude nadále stoupat. S ním ale i rizika, která už v minulosti potkala nejednu společnost. Existují jen dvě možnosti, kam se situace bude ubírat. Některé firmy nebudou modernizovat a postupem času se jejich IT systémy rozklíží. Uvědomělé společnosti, kterým rizika nejsou lhostejná, budou naopak svůj byznys pomocí technologických inovací dále rozvíjet.

Zdroj: Wmag.cz