Penzijní fondy již částečně odmazaly ztráty ze začátku roku

Covidová krize srazila ceny aktiv na finančních trzích v prvním čtvrtletí o desítky procent. Pokles zainvestovaného majetku tak zaznamenali i ti, kteří si spoří na stáří se státním příspěvkem v penzijních fondech. Dobrá zpráva ale je, že i penzijní fondy se pomalu začínají vracet na své původní hodnoty.

Vydáno: 29. 6. 2020
Kategorie: Spořím si
Zdroj: PartnersNews

Špatná situace na finančních trzích s příchodem koronavirové krize se v prvním čtvrtletí podepsala i na vývoji hodnoty majetku v penzijních fondech. Dynamické fondy v doplňkovém penzijním spoření v prvním čtvrtletí v průměru ztratily okolo 18 procent, vyvážené zhruba sedm procent.

Avšak již na konci května se podařilo dynamickým fondům v průměru polovinu ztráty odmazat. U vyvážených fondů dokonce tři čtvrtiny. Podle Asociace penzijních společností ČR tak ani nástup krize spojené s pandemií koronaviru důvěru v penzijní spoření nepodlomil. Nových smluv přibývalo stejným tempem jako v loňském roce.

Jak si stojí finanční trhy
Podle analytiků, pokud nepřijde další koronavirová vlna, lze předpokládat, že se ještě letos podaří většinu březnového propadu vymazat. Akciové trhy v průměru rostly v dubnu o cca deset procent a stejný trend si udržely i v květnu, kdy v průměru přidaly cca čtyři procenta. Ještě výše se pak dostaly některé technologické akcie. Zastavil se i propad energetických titulů díky postupnému nárůstu cen ropy.

„Hlavním tahounem růstu cen zmíněných aktiv bylo postupné uvolňování preventivních opatření proti šíření nákazy covid-19. K dalším důvodům patří relativně pozitivní zprávy, které přicházejí z farmaceutického průmyslu. Součástí obratu k lepšímu je i masivní doping, které formou podpory do ekonomiky pumpují jednotlivé státy a centrální banky,“ vysvětluje investiční analytik finanční skupiny Partners Martin Mašát.

Podle něj je velká pravděpodobnost, že některé dynamické účastnické fondy budou i přes koronavirovou krizi již v pololetí v plusu a z březnového propadu se stane již jen pouhá krátkodobá historická tržní epizoda.

Podporu centrálních bank přitom pocítily znatelně i dluhopisové, resp. konzervativní penzijní fondy. A to jak snižováním základních úrokových sazeb, tak přímým nákupem dluhopisů ze strany centrálních bank, což táhlo jejich ceny nahoru. Dluhopisové fondy zaměřené na bezpečné dluhopisy tak již v květnu v průměru vydělaly od začátku roku procento a ani v červnu tempo zhodnocování nepolevilo, přičemž kladná výkonnost by v současné situaci měla být pravidlem. Investice zaměřené na rizikovější dluhopisy odmazaly v květnu další cca tři procenta z 13procentního propadu v prvním čtvrtletí.

„Cílem centrálních bank je snížit výnosy a tím uvolnit úvěrový kanál nutný k přežití firem. Novinkou současných opatření je zacílení nákupů i na rizikovější dluhopisy, což se prozatím ještě nikdy nestalo. Reakcí byl samozřejmě růst cen dluhopisů, respektive dluhopisových fondů,“ popisuje, co se děje na dluhopisových trzích, Martin Mašát.

Spoření lze kdykoli přerušit
V prvním čtvrtletí roku 2020 si v penzijních fondech se státním příspěvkem spořilo celkem 4 450 016 účastníků. Oproti konci loňského roku stoupl počet účastníků o 8 587. Celkový objem úspor spravovaných v transformovaných a účastnických fondech vzrostl o 3,625 miliardy na 490,74 miliardy korun.

Odborníci přitom upozorňují, že v případě, že se domácnost dostane do finančních potíží, může kdykoli přerušit zasílání příspěvků do fondů. Za přerušení plateb jim nevzniká žádné penále, smlouva je dál aktivní. Účastník pouze nemá nárok na státní příspěvek a může později kdykoli platby obnovit a opět nárok na státní příspěvek získat. Nejztrátovější varianta je zrušení spoření. Člověk totiž tak nejenže přijde o státní příspěvek, ale i všechna daňová zvýhodnění, která se ke spoření na penzi váží.

Zdroj: e15.cz